جراح زنان و زایمان

زنان و زایمان

طول دوران بارداری ۴۰ هفته از اولین روز آخرین قاعدگی است که همان ۹ ماه و ۹ روز قدیمی ها است ، ولی در واقع اصل حاملگی ۲ هفته دیرتر شروع شده است یعنی از شروع حاملگی تا انتهای آن ۳۸ هفته محاسبه می شود.

در حدود ۱۰ درصد از حاملگی ها ۷ تا ۱۰ روز قبل ازاین تاریخ خودبخود زایمان شروع می شود. در بعضی از کشور های اروپائی طول حاملگی را ۴۱ هفته از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه میکنند و حداقل تا آخر ۴۲ هفته اگر مشکلی وجود نداشته باشد دخالتی نمی کنند. ما کنترل های بیشتری می کنیم مخصوصا اگر حاملگی از ۴۰ هفته جلوتر برود ، به فواصل کوتاه زائو را کنترل می کنیم و با تستهای دقیق و انجام نوار قلب جنین وضعیت را بررسی و با حصول اطمینان اجازه ادامه حاملگی را می دهیم . در فرانسه و سوئیس و اکثر کشورهای اروپائی اکثریت خانمهای حامله به بیمارستانهای دانشگاهی-دولتی مراجعه میکنند

.و در طول تمام بارداری توسط خانمهای ماما معاینه می شوند ، و فقط دو بار توسط انترن بیمارستان "پزشک در حال تخصص"ویزیت می شوند مگر در "حاملگی های غیر عادی" و با شروع درد زایمانی و یا پاره شدن کیسه آب به بیمارستان مربوطه در محل زندگی خود مراجعه می کنند و مامای بیمارستان عهده دار زایمان و پیشرفت آن می شود. و در صورت برخورد با اشکال در پیشرفت زایمان به انترن کشیک اطلاع میدهد.

در موارد بسیار محدودی بیماران به کلینیکهای خصوصی مراجعه می کنند که هم بسیار گران است و هم تجهیزات و امکانات آن نسبت به بیمارستانهای دانشگاهی-دولتی محدودتر است.

در این مراکز اگرچه از ابتدا پزشک متخصص زنان و زایمان خصوصی بیمار ، عهده دار کنترل و پیشرفت زایمان و انجام آن است ولی در صورت بروز خطر الزاما" بصورت اورژانس باید بیمار را به مرکز دانشگاهی-دولتی منطقه اعزام نماید.

در ایران اکثریت بیمارانطبقه متوسط و بالاتر، پزشک جراح زنان و زایمان بسیار خوب و با تجربه ای را انتخاب میکنند و در طول حاملگی همیشه به او دسترسی دارند و با او تماس می گیرند، و در زمان زایمان ، هم پزشک منتخب آنها با یک بیمارستان بزرگ و تیم پزشکی و امکانات پیشرفته در خدمت ایشان قرار دارد.

این شرایط بطور عادی در اروپا و آمریکا بسیار کمیاب است.

درصد زایمان طبیعی در ایران از اروپا کمتر است و توسل به سزارین بیشتر است.مخصوصا" در مرکز خصوصی که بهتر است اصلاح شود.

زمان اقامت زائو ها در بیمارستان بعد از زایمان طبیعی در سوئیس و فرانسه حداقل ۳ روز و بعد از سزارین حداقل ۵ روز است در ایران بیماران را خیلی زود مرخص می کنند که این روش هم باید اصلاح شود.

تشریفات دوران بارداری و بعد از وضع حمل در اروپا بسیار مفصل تر است. آموزشهای دوران بارداری به خانم و شوهرش و آشنا کردن با اتاق زایمان و توضیحات لازم برای زمان زایمان ،آشنا کردن شوهر با نحوه بچه داری ، رسیدگی به نوزاد و شیر دادن با شیشه و تعویض کهنه های بچه به هر دو نفر به کرات آموزش داده می شود.

در ایران مسائل به اینصورت وجود ندارد. شوهر با خانم از ابتدا در اتاق زایمان حضور دارند در حالی که در ایران معمولا" شوهر اجازه حضور در اتاق زایمان را ندارد.

با شروع درد زایمان معمولا" فقط خانم حامله با شوهرش به بیمارستان می روند و خانواده و نزدیکان بعد از زایمان و در زمان ملاقات به بیمارستان مراجعه میکنند، در حالی که در ایران از شروع درد زایمان بیشتر نزدیکان و از جمله پدر و مادر خانم و شاید اقوام نزدیک شوهر در بیمارستان حضور دارند.در فرانسه و سوئیس روزهای بعد از ترخیص یک مامای با تجربه و دوره دیده با قرار قبلی به منزل زائو مراجعه میکند و او و نوزاد را بررسی کامل میکند و دستورات لازم را می دهد.

زنان و زایمان

پزشکی امروزه در سطوح پیچیده ای تدریس میشود و علاقه مندان به رشته پزشکی بسیار زیاد هستند .علم پزشکی به نقاط مختلف بدن منتهی میشود و همانطور که میدانید رشته پزشکی دارای زیر شاخه های بسیار زیادی می باشد .

زنان و زایمان یکی از زیر شاخه های رشته پزشکی می باشد .

پزشکان و متخصصان که در زمینه زنان و زایمان فعالیت میکنند ، آشنایی کامل به دستگاه تناسلی بانوان دارند و از تمامی نکات ، ساختار و علائم در این زمینه آگاه هستند .

متخصصین زنان و زایمان دارای مدرکی به نام MD می باشند . پزشکان زنان و زایمان در زمینه بیماری های رحم و …. نیز متخصص بوده و بهترین گزینه برای مشاوره و درمان و حتی جلوگیری از ابتلا شدن به مشکل های جدی در این زمینه هستند .

اما تخصص پزشک زنان و زایمان بدان معنی نیست که پزشک زنان و زایمان تنها در زمینه دستگاه تناسلی زنان اطلاعات دارد بلکه تمامی متخصصین زنان و زایمان در زمینه مراقبت های بارداری ، حفاظت از سلامتی کودک و ….. تمام اطلاعات لازم و مکفی را در اختیار بیماران خود قرار می دهند .

مراقبت از سلامت کودک در دوران بارداری نکته ای حائز اهمیت میباشد که حتما میبایست به متخصصین زنان و زایمان در میان گذاشته شود .

تمامی بانوان برای بهبود سطح سلامتی خود و جلوگیری از بروز مشکل در این نقطه حساس در بدن خود میبایست سالیانه حداقل یک بار به پزشک زنان و زایمان خود مراجعه کنند تا معاینه بشوند .

شایان ذکر است که در زنان بی اعتنا بودن به این مسئله میتواند مشکلات جدی ای را بوجود بیاورد .

  • چسبندگی رحم

یک نوع مخاط و پوشش درونی داخل رحم وجود دارد که به صورت مرتب تشکیل میشود و سپس ریزش میکند که دلیل بوجود آمدن پریود میشود . گاهی اوقات بنا به دلایل مختلفی این مخاط تشکیل نمیشود و یا پس از تشکیل ، از بین میرود و باعث میشود که بخشهایی از رحم به یکدیگر بچسبند . از عوامل بوجود آمدن مشکل چسبندگی رحم ، میتوان به عفونتهای شدید ، کورتاژهایی که به بافت رحم آسیب میزند و همچنین آپاندیس اشاره کرد .

یکی دیگر از بخشهایی که در صورت ابتلا به چسبندگی رحم ، ممکن است مورد آسیب قرار بگیرد ، لوله های رحمی هستند  . لوله های رحمی وظیفه ی دریافت تخمک و رساندن آن به رحم را دارند . بنابراین در صورتی که فرد به عارضه ی چسبندگی رحم مبتلا شود ، ممکن است لوله های رحمی دچار مشکل شوند که این امر باعث عدم انتقال تخمک به رحم و در نتیه بروز نازایی شود .

لازم به ذکر است که برخی از عوارض چسبندگی رحم ، خونریزی کم و یا قطع شدن خون در دوران قاعدگی ، قاعدگی همراه با درد شدید و از همه مهمتر نازایی میباشد .

بنابراین توصیه میشود برای پیشگیری از این بیماری ، به محض مشاهده ی مورد مشکوک به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید .

و یا در صورت عدم مشاهده مشکل نیز ، توصیه میشود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی همچون چسبندگی رحم ، سالی یکبار حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود .

زایمان زود رس

مبحث زنان و زایمان همواره یکی از معظلات بحث بر انگیز برای بحث و گفتگو بوده در خانواده ها بوده  .بخاطر مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد و پنهان سازی های زنان از بروز برخی از مشکلات در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از مشکللاتی که زنان همواره با آن مشکل دارند و این قضیبه باعث شده که مراجعه به دکتر زنان و زایمان بسیار صورت بگیرد.

این مشکل که در بحث زنان و زایمان بسیار زیاد به وجود می آید بحث زایمان زودرس است.بسیاری از خانواده ها حتی قبل از اینکه تشکیل خانواده بدهند این معظل را یک مسئله جدی قلمداد میکنند و از ان ترس و واهمه بسیاری دارند.در اینجا یک مشاور زنان و زایمان میتواند به شما کمک کند.

این مشکل علائمی را دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.اگر شما هم می خواهید که از علائم زایمان زودرس با خبر باشید و بتوانید با این مشکل به راحتی رو در رو شوید به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را که در شاخه زنان و زایمان قرار میگیرد حتما مطالعه بفرمایید.

شما میتوانید با تجویز چند دارو و قرض این مشکل را به عقب  بیندازید .یعنی زمان زایمان را تغییر دهید ولی بهتر است با یک مشاور و متخصص زنان و زایمان  مشاوره کنید و تحت درمان  قرار بگیرید.نتیجه این    کار هم برای خود شما بهتر می باشد و هم می توانید سلامت  فرزند آینده خود را تضمین کنید.

در صورت دارا بودن این موارد زنان ممکن است بیشتر در معرض این مشکل قرار بگیرند و بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان مشورت شود.

  • کسانی که قبلا زایمان زودرس را تجربه کرده اند

  • بانوانی که بیشتر از یکبار زایمان را تجربه کرده اند

  • بیماری دیابت و فشار خون میتواند بر این مسئله تاثیر گذار باشد

  • مشکلات چاقی و لاغری بیش از حد

  • کشیدن سیگار و مصرف مواد مخدر

  • داشتن عفونت و باکتری منتقل شده در دوران بارداری

  • مشکل بالا بودن سن در خانم ها

  • وجود استرس و اظطراب ناشی از مسائل دیگرو حتی مسائل زنان و زایمان .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *